Seznamka s požitky

TÝDEN.CZ

21. 1. 2019
Rubrika: O filmu

Hanebný Pancharti

Autor: Čertovo kopyto

25.11.2009 13:43

- „Vypadá to tak, že budeme muset hostit nacistickou premiéru.“

- „Jak jsem říkal. Co budeme kurva dělat?“

- „Musíme si o tom popovídat“

- „Jsem zmatený. O čem se bavíme?“

- „O tom, že budeme mít plné kino nácků a že ho podpálíme.“

 

Inglourious Basterds mě po delší době nalákali do kina. Kdybych tušila, že se film táhne dvě a půl hodiny a maloměstský biograf má dřevěné židle, byla bych se radši dívala v pohodlí domova. Takhle se z válečného opusu stal nezapomenutelný zážitek nejen pro mne, ale i pro mou zadnici.

Do ucha vás praští už počáteční hudba, která se podezřele podobá něčemu, co už od Tarantina známe. Má se to tak, že pan režisér k Parchantům seskládal různé motivy z předešlých filmů. Ech. Ne vždycky tam sednou.

Hanebný pancharti jsou partyzánská jednotka složená z amerických židů, z nichž většina jsou pošahaní psychopati, kteří vám možná budou, možná nebudou sympatičtí. Chodí po francouzských lesech a skalpují nacisty. Pevnou rukou jim šéfuje Brad Pitt aka Aldo Apač. Nemám ráda Brada Pitta jako hezounký prototyp, ale v Bastardech má do hezouna daleko a jako zjizvený sympatický buran, co rád mydlí nácky, se mi líbil ze všech jeho rolí asi nejvíc.

Film není tak akční jako Kill Bill, Sin City a většina mistrových krvavých řežeb. Velká část postav tradičně zemře opravdu ošklivým způsobem, přes plátno sviští jedna kulka za druhou, z hlav lítají cucky mozku a některým plicím nepěkně dochází dech. Všechno co je charakteristické pro Tarantina tam je. Psycho, špína, krev, drsný humor a masakry. Jenže je tam i něco navíc. Podtrženo a sečteno, asi tak půlhodiny nudy.

Bastardi jsou z velké části o dlouhých dialozích s dusivou atmosférou, co útlocitnějším divákům napnou nervy téměř na hranici snesitelnosti. Tedy hlavně ty, ve kterých figuruje skvělý a nedostižný Christoph Waltz, v roli slizského, vyčůraného a naprosto děsivého nácka, ze kterého musí běhat mráz po zádech úplně každému.

Dusivé ovzduší se podepisuje na celém filmu. Každý dialog může skončit přestřelkou. Jste napjatí, bojíte se o život svých oblíbených postav, královsky se bavíte. A objevíte podstatný rozdíl mezi tím, jak na prstech ukazuje „3“ Američan a jak Němec.

Když na konci filmu Brad Pitt obdivuje haknkrojc vyřezaný do čela padouchova, prohlásí: „Tohle je možná můj nejpodařenější kousek.“ Divák ví, že mu to za sebe vložil do úst Tarantino. Jestli má pravdu nebo ne, vyjde najevo až s odstupem.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  5.71

Diskuze

Čertovo kopyto

Pohříchu málo známá hudba/filmy/jídlo/a spol.
Kopýtko
Oblíbenost autora: 5.71

O autorovi

Kopýtko se rádo dívá.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA